6 NIEDZIELA ZWYKŁA

1. W dniach 11 - 17 lutego będziemy obchodzili 57.Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Przy tej okazji zachęcamy do podjęcia stosownych postanowień trzeźwościowych i abstynenckich na najbliższy tydzień, jak również na czas Wielkiego Postu. Trzeźwość i abstynencja, to nie tylko wolność od alkoholu, ale od wszelkiego rodzaju uzależnień.

 

2. 14 lutego, w Środę Popielcową, rozpoczynamy okres Wielkiego Postu, czyli czas, który ma nas przygotować na radosne Święta Zmartwychwstania Pańskiego.

Nasze przygotowanie powinno polegać na ożywieniu życia religijnego i zbliżeniu się do Boga poprzez modlitwę, post i jałmużnę oraz życie sakramentalne. Sprzyjać temu powinny nabożeństwa wielkopostne, takie jak: Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale i rekolekcje.

Droga Krzyżowa będzie odprawiana w każdy piątek, o godz. 16.00. Po niej odbędzie się ucałowanie relikwii Drzewa Krzyża Świętego, w czasie którego będzie śpiewana Koronka do Miłosierdzia Bożego. Tradycyjne ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego będzie można złożyć do puszek po zakończeniu Drogi Krzyżowej i ucałowaniu relikwii (dotyczy to osób, które nie będą uczestniczyły we Mszy św.) lub na tacę (w czasie Mszy św.).

Gorzkie Żale będą śpiewane w każdą niedzielę, po Mszy św. o godz. 10.00 oraz we środy o godz. 16.40 (poczynając od środy po I niedzieli Wielkiego Postu).

Rekolekcje wielkopostne odbędą się w dniach 8 - 10 marca.

Za udział w Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach i rekolekcjach można zyskać odpust zupełny.

Msze św. w Środę Popielcową będą sprawowane według następującego porządku: w kościele – o godz.: 8.00, 10.00 i 17.00, w kaplicach – o godz. 15.30. Podczas każdej Mszy św. – obrzęd posypania głów popiołem. Ofiary zbierane na tacę przeznaczone będą na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie.

Zachęcamy do odprawiania nabożeństw wielkopostnych w kaplicach i domach prywatnych.

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły.

Post ścisły, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ilościowy, obowiązuje osoby pełnoletnie, a więc wszystkich, którzy ukończyli osiemnasty rok życia i wiąże ich do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia.

Post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia, aż do śmierci.

3. Również, 14 lutego, we środę – 82.Rocznica powstania Armii Krajowej. Modlimy się w intencji tych, którzy walczyli o wolną Polskę oraz o pokój na świecie.

4. Od Środy Popielcowej do 1.Niedzieli Wielkiego Postu – kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

 

5. 16 lutego, w piątek – dzień postu i modlitwy wynagradzającej za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich.

6. W nocy z piątku na sobotę, 16/17 lutego, w Sterdyni organizowana jest Noc walki o błogosławieństwo dla Polski. Szczegóły – na tablicy ogłoszeń.

 

7. Bóg zapłać za ofiarę na remont kościoła: spoza parafii: 200 zł.