NIEDZIELA 
ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY: 
JEZUSA, MARYI I JÓZEFA

1. Jutro – uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (jest to święto nakazane – obowiązuje udział we Mszy św.). Msze św. będą odprawiane według porządku niedzielnego. Za publiczne odśpiewanie lub odmówienie hymnu: „O Stworzycielu Duchu, przyjdź”, można zyskać odpust zupełny.

Również jutro, będziemy obchodzili 57.Światowy Dzień Pokoju.

 

2. 2 stycznia, we wtorek – wspomnienie świętych Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła.

3. Również, 2 stycznia, we wtorek, rozpoczynamy w naszej parafii wizytę duszpasterską, czyli kolędę. 

Wzorem lat ubiegłych, wierni Diecezji Drohiczyńskiej otrzymają specjalnie przygotowany folder kolędowy zatytułowany „Peregrynacja relikwii i obrazu błogosławionej rodziny Ulmów”. Znajdziemy w nim krótką wzmiankę nt. wspomnianej peregrynacji oraz informację o Duszpasterstwie Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej. Folder zawiera również obrzęd paraliturgiczny na wieczór 2 lutego, czyli święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a w naszej diecezji – uroczyste zakończenie czasu kolędowania.

Wizyta duszpasterska będzie okazją do wzajemnych spotkań z duszpasterzami, do wspólnej modlitwy o błogosławieństwo Boże dla rodziny, domu i dobytku na nowy rok, do rozmów (głównie na tematy religijne i dotyczące życia naszej wspólnoty parafialnej, a także problemów w poszczególnych rodzinach), do zorientowania się w sytuacji materialnej rodzin, itp.

W trakcie kolędy będą zbierane ofiary na remont organów.

W domach prosimy przygotować stół nakryty białym obrusem, a na nim ustawiony krzyż i dwie świece, Pismo Święte, naczynie z wodą święconą (jeżeli woda nie jest poświęcona, należy o tym wcześniej powiedzieć księdzu) i kropidło, ewentualnie – indeks uczestnika lekcji religii, jeżeli w domu są dzieci lub młodzież w wieku szkolnym.

Prosimy, o przysyłanie pojazdów po księży.

Porządek kolędy na najbliższy tydzień będzie następujący:

- 2 stycznia, wtorek:

-od godz.   9.00: Jakubiki (1 ksiądz);

-od godz. 15.00: Kosów – ul. Wolności i przyległe (2 księży);

-od godz. 16.00: Kosów – ul. Radosna i Słoneczna (1 ksiądz);

-  3 stycznia, środa:

-od godz.   9.00: Rytele Wszołki (1 ksiądz);

-od godz. 11.00: Olszew (1 ksiądz);

-od godz. 15.00: Kosów – ul. Gutowska i Boczna (2 księży);

- 4 stycznia, czwartek:

-od godz.   9.00: Zawady (1 ksiądz);

-od godz. 15.00: Kosów – ul. Mostowa, Małkińska i Piaskowa (1 ksiądz);

-od godz. 15.00: Kosów - ul. Kościelna i Sportowa (1 ksiądz);

-od godz. 15.00: Kosów – ul. Graniczna, Spokojna, Parkowa, Mazowiecka i Wiejska (1 ksiądz);

- 5 stycznia, piątek:

-od godz.   9.00: Nowa Wieś (2 księży);

-od godz. 15.00: Kosów – ul. Towarowa, Nadrzeczna, Energetyczna (1 ksiądz);

Program całej kolędy znajduje się na tablicy ogłoszeń i zostanie zamieszczony na stronie internetowej parafii.

 

4. 4 stycznia – pierwszy czwartek miesiąca, dzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Przed Mszą św. wieczorną – Godzina Święta

 

5. 5 stycznia – pierwszy piątek miesiąca, nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po Mszy św. o godz. 7.30 i po Mszy św. wieczornej - nabożeństwo wynagradzające. O godz. 15.30 – nabożeństwa pierwszopiątkowe w kaplicach.

 

6. 6 stycznia, w sobotę - Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli (jest to święto nakazane – obowiązuje udział we Mszy św.). W trakcie każdej Mszy św. - a będą one odprawiane według porządku niedzielnego – błogosławieństwo kredy i kadzidła. Na tę okazję młodzież z KSM przygotuje specjalne pakiety, które będą zawierały kredę, kadzidło i węgielek. Będziemy wdzięczni za drobne ofiary, które będą przeznaczone na działalność młodzieży przy naszej parafii (planowany jest wyjazd na Ogólnopolskie Spotkanie Młodych na Polach Lednickich). Poza tym, w godzinach popołudniowych i wieczornych młodzież z KSM planuje kolędowanie w Kosowie. Prosimy, o życzliwe przyjęcie kolędników.

Uroczystość Objawienia Pańskiego jest także dniem modlitwy i pomocy misjom. Ofiary składane na tacę, przeznaczone będą na Krajowy Fundusz Misyjny.

W uroczystość Objawienia Pańskiego, po raz kolejny ulicami Kosowa przejdzie Orszak Trzech Króli. Obchody rozpoczną się o godz. 11.00 przy remizie strażackiej, a zakończą się Mszą św. o godz. 12.00 w naszym kościele parafialnym. Serdecznie zapraszamy, szczególnie rodziców z dziećmi, do udziału w tej uroczystości.

6 stycznia, to także pierwsza sobota miesiąca. Po Mszy św. o godz. 10.00 – nabożeństwo prowadzone przez Rycerstwo Niepokalanej.

 

7. W najbliższą niedzielę, 7 stycznia - Święto Chrztu Pańskiego. Zachęcamy do modlitwy dziękczynnej za łaskę chrztu św., za kapłana, który go udzielił, za rodziców i rodziców chrzestnych. Jednocześnie, jest to dobra okazja do przypomnienia sobie zobowiązań wypływających z przyjęcia tego sakramentu dla ochrzczonych, ich rodziców i rodziców chrzestnych.

W niedzielę Chrztu Pańskiego kończy się okres Narodzenia Pańskiego, a rozpoczyna Okres Zwykły.

7 stycznia, to także pierwsza niedziela miesiąca. Po Mszy św. o godz. 10.00 – nabożeństwo adoracyjne.

 

8. Serdecznie dziękuję (Ks. proboszcz dziękuje) wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania i przebieg uroczystości Bożego Narodzenia:

-Księżom Wikariuszom za posługę duszpasterską i inne prace (m. in. dekoracje bożonarodzeniowe),

-Panu Kościelnemu za przygotowanie kościoła i dekoracji bożonarodzeniowych,

-Panu Organiście, jego córce Ewelinie i chórowi parafialnemu za oprawę muzyczną w czasie Świąt,

-służbie liturgicznej,

-młodzieży z KSM i ministrantom za pomoc w dekorowaniu kościoła,

-harcerzom za Betlejemskie Światło Pokoju, 

-Państwu Małgorzacie i Adamowi Żochowskim za choinki,

-Państwu Marioli i Sebastianowi Klimczukom za sianko,

-Firmie MADO za naprawę oświetlenia.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do godnego świętowania. 

Dziękujemy tym, którzy przygotowali dekoracje bożonarodzeniowe w kaplicach.

Bóg zapłać!

Dziękujemy również wszystkim, Osobom indywidualnym i Instytucjom, którzy skierowali życzenia świąteczne do parafii.

 

9. Dziękujemy też wszystkim, którzy włączyli się w świąteczne dzieła charytatywne takie jak: „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, „Od serca”, czy „Świąteczna paczka”. Dziękujemy Ofiarodawcom i Osobom, które zorganizowały i przeprowadziły poszczególne akcje!

 

10. Bóg zapłać za ofiary na remont kościoła: Kosów Lacki, z ul. Polnej: 100 zł, z Tosi: 200 zł, z Rytel Wszołek: 140 zł, spoza parafii: 500 zł.