Back to Top

Ogłoszenia duszpasterskie 18 lutego 2024

1 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. 22 lutego, we czwartek – święto Katedry Św. Piotra Apostoła. Modlimy się w intencji Kościoła i Ojca św. Franciszka.

 

2. 25 lutego, w przyszłą niedzielę, będziemy obchodzili Niedzielę „Ad Gentes” (Do Ludów). Jest to dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. W związku z tym, po każdej Mszy św. odbędzie się zbiórka ofiar do puszek celem wsparcia działalności misyjnej Kościoła.

 

3. Na środę, 27 marca, planowane są odwiedziny chorych z posługą sakramentalną. Prosimy, aby do 24 marca zgłaszać chętnych, którzy przed świętami chcieliby przyjąć sakramenty święte.

4. Caritas Diecezji Drohiczyńskiej włącza się w coroczną, ogólnopolską akcję pod nazwą Jałmużna Wielkopostna. Akcja skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży, ale zapraszamy do niej także dorosłych. W związku z tym w parafiach naszej diecezji rozprowadzane są skarbonki, do których przez cały okres Wielkiego Postu będzie można składać drobne ofiary. Zostaną one przeznaczone na pomoc w leczeniu osób starszych. Zebrane ofiary złożymy przy ołtarzu w Niedzielę Palmową.

Zachęcamy także, do nabywania czekoladowych baranków wielkanocnych. Dochód uzyskany z ich sprzedaży, będzie przeznaczony przez „Caritas” Diecezji Drohiczyńskiej na pomoc najbardziej potrzebującym. Baranki są w cenie 14 zł/szt.

 

5. 9 marca, w sobotę, w Zembrowie odbędzie się Dzień Skupienia dla kobiet. Szczegóły – na tablicy ogłoszeń.

6. 22 marca, z piątek, odbędzie się w naszej parafii Nocna Droga Krzyżowa. Rozpocznie się ona Mszą Świętą o godzinie 19:00 w kościele parafialnym. Po Mszy św. nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozesłanie uczestników. 

Trasa Drogi Krzyżowej, która wynosi 15 km, rozpoczyna się i kończy w naszym kościele i wiedzie przez następujące miejscowości: Kosów Lacki, Łomna, Telaki, Trzciniec Duży, Trzciniec Mały, Kosów Lacki

Podczas trwania Drogi Krzyżowej w kościele będzie się odbywała adoracja Najświętszego Sakramentu. 

Chętnych do wzięcia udziału w Drodze Krzyżowej i adoracji, prosimy o zapisywanie się w kancelarii parafialnej.

Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na facebooku:  wydarzenie „Nocna Droga Krzyżowa”. 

7. Z radością i satysfakcją informujemy, że ministranci z naszej parafii zdobyli pierwsze miejsce na diecezjalnym turnieju piłkarskim, który odbył się wczoraj, 17 lutego, w Bielsku Podlaskim, a tym samym awansowali na Mistrzostwa Polski w Łodzi.

 

8. Informujemy, że na tablicy ogłoszeń znajduje się protokół z rozliczenia balu charytatywnego, który odbył się 3 lutego br. w Kosowie Lackim.

 

9. Bóg zapłać za ofiary na remont kościoła: z Kosowa, z ul. Parkowej: 1000 zł i z ul. Polnej: 100 zł.

Drukuj Drukuj E-mail E-mail

Ogłoszenia duszpasterskie 11 lutego 2024

6 NIEDZIELA ZWYKŁA

1. W dniach 11 - 17 lutego będziemy obchodzili 57.Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Przy tej okazji zachęcamy do podjęcia stosownych postanowień trzeźwościowych i abstynenckich na najbliższy tydzień, jak również na czas Wielkiego Postu. Trzeźwość i abstynencja, to nie tylko wolność od alkoholu, ale od wszelkiego rodzaju uzależnień.

 

2. 14 lutego, w Środę Popielcową, rozpoczynamy okres Wielkiego Postu, czyli czas, który ma nas przygotować na radosne Święta Zmartwychwstania Pańskiego.

Nasze przygotowanie powinno polegać na ożywieniu życia religijnego i zbliżeniu się do Boga poprzez modlitwę, post i jałmużnę oraz życie sakramentalne. Sprzyjać temu powinny nabożeństwa wielkopostne, takie jak: Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale i rekolekcje.

Droga Krzyżowa będzie odprawiana w każdy piątek, o godz. 16.00. Po niej odbędzie się ucałowanie relikwii Drzewa Krzyża Świętego, w czasie którego będzie śpiewana Koronka do Miłosierdzia Bożego. Tradycyjne ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego będzie można złożyć do puszek po zakończeniu Drogi Krzyżowej i ucałowaniu relikwii (dotyczy to osób, które nie będą uczestniczyły we Mszy św.) lub na tacę (w czasie Mszy św.).

Gorzkie Żale będą śpiewane w każdą niedzielę, po Mszy św. o godz. 10.00 oraz we środy o godz. 16.40 (poczynając od środy po I niedzieli Wielkiego Postu).

Rekolekcje wielkopostne odbędą się w dniach 8 - 10 marca.

Za udział w Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach i rekolekcjach można zyskać odpust zupełny.

Msze św. w Środę Popielcową będą sprawowane według następującego porządku: w kościele – o godz.: 8.00, 10.00 i 17.00, w kaplicach – o godz. 15.30. Podczas każdej Mszy św. – obrzęd posypania głów popiołem. Ofiary zbierane na tacę przeznaczone będą na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie.

Zachęcamy do odprawiania nabożeństw wielkopostnych w kaplicach i domach prywatnych.

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły.

Post ścisły, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ilościowy, obowiązuje osoby pełnoletnie, a więc wszystkich, którzy ukończyli osiemnasty rok życia i wiąże ich do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia.

Post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia, aż do śmierci.

3. Również, 14 lutego, we środę – 82.Rocznica powstania Armii Krajowej. Modlimy się w intencji tych, którzy walczyli o wolną Polskę oraz o pokój na świecie.

4. Od Środy Popielcowej do 1.Niedzieli Wielkiego Postu – kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

 

5. 16 lutego, w piątek – dzień postu i modlitwy wynagradzającej za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich.

6. W nocy z piątku na sobotę, 16/17 lutego, w Sterdyni organizowana jest Noc walki o błogosławieństwo dla Polski. Szczegóły – na tablicy ogłoszeń.

 

7. Bóg zapłać za ofiarę na remont kościoła: spoza parafii: 200 zł.

 

Drukuj Drukuj E-mail E-mail

Zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty na zadanie Renowacja zabytkowego kościoła w Kosowie Lackim

Zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty na zadanie Renowacja zabytkowego kościoła w Kosowie Lackim

"Parafia Rzymskokatolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kosowie Lackim informuje, że w prowadzonym postępowaniu na zadanie Renowacja zabytkowego kościoła w Kosowie Lackim wybrano do realizacji zamówienia najkorzystniejszą ofertę.

Drukuj Drukuj E-mail E-mail

Ogłoszenia duszpasterskie 4 lutego 2024

5 NIEDZIELA ZWYKŁA

1. 5 lutego, w poniedziałek - wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy. Po Mszach św. - błogosławieństwo chleba i wody ku czci św. Agaty.

2. Również, 5 lutego, w poniedziałek po Mszy św. wieczornej – spotkanie formacyjne Akcji Katolickiej.

 

3. 6 lutego, we wtorek – wspomnienie świętych Pawła Miki i Towarzyszy, męczenników japońskich.

4. 10 lutego, w sobotę – wspomnienie św. Scholastyki, dziewicy.

 

5. 11 lutego w kalendarzu liturgicznym przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, a jednocześnie, jest to Światowy Dzień Chorego. W związku z tym, Msza św. o godz. 10.00, zostanie odprawiona w intencji wszystkich chorych z naszej parafii, zostanie też udzielony sakrament Namaszczenia Chorych. Każdy, kto jest lub czuje się chorym i zechce przyjąć namaszczenie, powinien być w stanie łaski uświęcającej.

6. W przyszłą niedzielę, 11 lutego, po Mszy św. o godz. 12.00 – spotkanie kandydatów do bierzmowania.

 

7. Bóg zapłać za ofiarę na remont kościoła: z Kosowa, z ul. Kościelnej: 500 zł.

Drukuj Drukuj E-mail E-mail

Strona 1 z 128