NIEDZIELA W OKTAWIE NARODZENIA PAŃSKIEGO
ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI

1.       2 stycznia, w poniedziałek – wspomnienie świętych Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła.

2.       Również, 2 stycznia, w poniedziałek, rozpoczynamy w naszej parafii wizytę duszpasterską, czyli kolędę.

Wzorem lat ubiegłych, wierni Diecezji Drohiczyńskiej otrzymają specjalnie przygotowany folder kolędowy zatytułowany „Jubileusz 300-lecia poświęcenia kościoła pw. Trójcy Świętej w Drohiczynie”. Znajdziemy w nim m. in. kilka informacji dotyczących katedry drohiczyńskiej oraz Pieszej Pielgrzymki Diecezji Drohiczyńskiej na Jasną Górę. Folder zawiera również obrzęd paraliturgiczny na wieczór 2 lutego, czyli święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a w naszej diecezji – uroczyste zakończenie czasu kolędowania.

Wizyta duszpasterska będzie okazją do wzajemnych spotkań z duszpasterzami, do wspólnej modlitwy o błogosławieństwo Boże dla rodziny, domu i dobytku na nowy rok, do rozmów (głównie na tematy religijne i dotyczące życia naszej wspólnoty parafialnej, a także problemów w poszczególnych rodzinach), do zorientowania się w sytuacji materialnej rodzin, itp.

W trakcie kolędy będą zbierane ofiary na utrzymanie kościoła.

W domach prosimy przygotować stół nakryty białym obrusem, a na nim ustawiony krzyż i dwie świece, Pismo Święte, naczynie z wodą święconą (jeżeli woda nie jest poświęcona, należy o tym wcześniej powiedzieć księdzu) i kropidło, ewentualnie – indeks uczestnika lekcji religii, jeżeli w domu są dzieci lub młodzież w wieku szkolnym.

Prosimy, o przysyłanie pojazdów po księży.

Porządek kolędy na najbliższy tydzień będzie następujący:

- 2 stycznia, poniedziałek:

-od godz.   9.00: Grądy (1 ksiądz);

-od godz. 15.00: Kosów – ul. Mostowa, Małkińska i Piaskowa (1 ksiądz);

-od godz. 15.00: Kosów - ul. Kościelna i Sportowa (1 ksiądz);

- 3 stycznia, wtorek:

-od godz.   9.00: Zaleś (1 ksiądz);

-od godz. 15.00: Kosów – ul. Towarowa, Nadrzeczna, Energetyczna (1 ksiądz);

-od godz. 15.30: Kosów – ul. Graniczna, Spokojna, Parkowa, Mazowiecka i Wiejska (1 ksiądz);

- 4 stycznia, środa:

-od godz.   9.00: Nowa Wieś (2 księży);

-od godz. 15.00: Kosów – ul. Sadowa (1 ksiądz);

- 5 stycznia, czwartek:

-od godz.   9.00: Trzciniec Duży, Trzciniec Mały (2 księży);

-od godz. 15.00: Kosów – ul. Nurska i Targowa (2 księży);

- 7 stycznia, sobota:

-od godz.  9.00: Kosów – ul. Nowa (2 księży);

-od godz.  9.00: Kosów – ul. Polna i przyległe (2 księży).

Program całej kolędy znajduje się na tablicy ogłoszeń i zostanie zamieszczony na stronie internetowej parafii.

3.       3 stycznia, we wtorek, pod przewodnictwem Księdza Biskupa Piotra Sawczuka odbędzie się w naszej parafii diecezjalne spotkanie opłatkowe Akcji Katolickiej. Spotkanie rozpocznie się Mszą św. o godz. 17.00.

4.       5 styczniapierwszy czwartek miesiąca, dzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Przed Mszą św. wieczorną – Godzina Święta. Natomiast Msze św. wieczorne w pierwsze czwartki miesiąca od 2023 r. będą sprawowane w intencji: „O powołania”, a dotychczasowe Msze św. „wypominkowe” zostają przeniesione na pierwszy piątek miesiąca.

5.       6 stycznia, w piątek - Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli (jest to święto nakazane – obowiązuje udział we Mszy św.). W trakcie każdej Mszy św., a będą one odprawiane według porządku niedzielnego – błogosławieństwo kredy i kadzidła.

Uroczystość Objawienia Pańskiego jest także dniem modlitwy i pomocy misjom, który w tym roku przebiega pod hasłem: Z misjonarzami służymy Kościołowi. Ofiary składane na tacę, przeznaczone będą na Krajowy Fundusz Misyjny.

W uroczystość Objawienia Pańskiego, po raz kolejny ulicami Kosowa przejdzie Orszak Trzech Króli. Obchody rozpoczną się o godz. 11.00 przy Urzędzie Miasta i Gminy, a zakończą się Mszą św. o godz. 12.00 w naszym kościele parafialnym. Serdecznie zapraszamy, szczególnie rodziców z dziećmi, do udziału w tej uroczystości.

6 stycznia, to także pierwszy piątek miesiąca. Po Mszy św. o godz. 10.00 – nabożeństwo wynagradzające. Nie będzie nabożeństw w kaplicach.

Z racji uroczystości w najbliższy piątek nie obowiązuje post.

6.       7 styczniapierwsza sobota miesiąca, nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Po Mszy św. o godz. 7.30 – nabożeństwo prowadzone przez Rycerstwo Niepokalanej, a po Mszy św. wieczornej – nabożeństwo eucharystyczne z litanią do Matki Bożej.

7.        W najbliższą niedzielę, 8 stycznia - Święto Chrztu Pańskiego. Zachęcamy do modlitwy dziękczynnej za łaskę chrztu św., za kapłana, który go udzielił, za rodziców i rodziców chrzestnych. Jednocześnie, jest to dobra okazja do przypomnienia sobie zobowiązań wypływających z przyjęcia tego sakramentu dla ochrzczonych, ich rodziców i rodziców chrzestnych.

W niedzielę Chrztu Pańskiego kończy się okres Narodzenia Pańskiego, a rozpoczyna Okres Zwykły.

8.       Również, 8 stycznia, w przyszłą niedzielę – spotkanie dzieci, które przygotowują się do I Komunii św. z krawcową.

9.       PAPIESKA INTENCJA APOSTOLSTWA MODLITWY na miesiąc styczeń: Intencja ewangelizacyjna – Za wychowawców. Módlmy się, aby wychowawcy byli wiarygodnymi świadkami, ucząc braterstwa zamiast rywalizacji i wspierając przede wszystkim wrażliwych młodych ludzi.

10.     INTENCJE MODLITEWNE CZŁONKÓW ŻYWEGO I NIEUSTAJĄCEGO RÓŻAŃCA DIECEZJI DROHICZYŃSKIEJ na miesiąc styczeń:

-o triumf Niepokalanego Serca Maryi;

-o błogosławieństwo Boże dla papieża Franciszka, biskupa Piotra i kapłanów naszej diecezji;

-o pokój w naszej Ojczyźnie i na świecie.

11.      Statystyka parafialna - podsumowanie 2022 roku:

- sakrament chrztu św.: 49, (2021 – 64, 2020 - 41, 2019 - 51, 2018 – 48);

- I Komunia św.: 41;

- sakrament bierzmowania: 52;

- sakrament małżeństwa: 26, (2021 – 24, 2020 – 16, 2019 - 25, 2018 – 32);

- pogrzeby: 83, (2021 – 132, 2020 – 85, 2019 - 87, 2018 – 94);

- udzielone Komunie św. – ok. 65 000.