8 NIEDZIELA ZWYKŁA

 

1.       W dniach 27 lutego – 5 marca, pod hasłem: „Posłani, trzeźwi, wolni”, będziemy obchodzili 55.Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Przy tej okazji zachęcamy do podjęcia stosownych postanowień trzeźwościowych i abstynenckich na najbliższy tydzień, jak również na czas Wielkiego Postu. Trzeźwość i abstynencja, to nie tylko wolność od alkoholu, ale od wszelkich uzależnień.

 

2.        1 marca, we wtorek – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W związku z tym, zapraszamy na Mszę św. o godz. 8.30, ofiarowaną przez Pana Ministra Waldemara Kraskę i Zarząd Gminny Prawa i Sprawiedliwości w intencji tych, którzy walczyli o wolną Polskę.

 

3.       2 marca, w Środę Popielcową, rozpoczynamy okres Wielkiego Postu, czyli czas, który ma nas przygotować na radosne Święta Zmartwychwstania Pańskiego.

          Nasze przygotowanie powinno polegać na ożywieniu życia religijnego i zbliżeniu się do Boga poprzez modlitwę, post i jałmużnę oraz życie sakramentalne. Sprzyjać temu powinny nabożeństwa wielkopostne, takie jak: Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale i rekolekcje.

          Droga Krzyżowa będzie odprawiana w każdy piątek, o godz. 16.15. Po Drodze Krzyżowej nie będzie ucałowania relikwii Drzewa Krzyża Świętego, natomiast będzie śpiewana Koronka do Miłosierdzia Bożego. Tradycyjne ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego będą zbierane w czasie Mszy św.

          Gorzkie Żale będą śpiewane w każdą niedzielę, po sumie oraz we środy o godz. 16.40 (poczynając od środy po I niedzieli Wielkiego Postu).

          Rekolekcje wielkopostne odbędą się w dniach 25 - 27 marca.

          Za udział w Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach i rekolekcjach można zyskać odpust zupełny.

          Msze św. w Środę Popielcową będą sprawowane według następującego porządku: w kościele – o godz.: 8.00, 10.00 i 17.00, w kaplicach – o godz. 15.30. Podczas każdej Mszy św. – obrzęd posypania głów popiołem.

          Zachęcamy do odprawiania nabożeństw wielkopostnych w kaplicach i domach prywatnych.

          W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły.     

Post ścisły, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ilościowy, obowiązuje osoby pełnoletnie, a więc wszystkich, którzy ukończyli osiemnasty rok życia i wiąże ich do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia.

Post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia, aż do śmierci.

 

4.        Od Środy Popielcowej do 1.Niedzieli Wielkiego Postu – kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

 

5.       3 marca - pierwszy czwartek miesiąca, dzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Przed Mszą św. wieczorną – Godzina Święta.

 

6.       4 marca, w piątek – uroczystość św. Kazimierza, królewicza, głównego patrona Białostockiej Prowincji Kościelnej. Z racji uroczystości nie ma postu.

 

7.       Również, 4 marcapierwszy piątek miesiąca, nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po Mszy św. o godz. 7.30 i po Mszy św. wieczornej - nabożeństwo wynagradzające. O godz. 15.30 – nabożeństwa pierwszopiątkowe w kaplicach.

 

8.       5 marcapierwsza sobota miesiąca, nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Po Mszy św. o godz. 7.30 – nabożeństwo prowadzone przez Rycerstwo Niepokalanej, a po Mszy św. wieczornej – nabożeństwo eucharystyczne z litanią do Matki Bożej.

 

9.       6 marca – pierwsza niedziela miesiąca, czyli niedziela adoracyjna. Po sumie nabożeństwo eucharystyczne połączone z Gorzkimi Żalami.

 

10.     Papieska intencja Apostolstwa Modlitwy na miesiąc marzec: Intencja ewangelizacyjna – O chrześcijańską odpowiedź na wyzwania bioetyczne. Módlmy się, abyśmy my, chrześcijanie, w obliczu nowych wyzwań bioetycznych wspierali zawsze ochronę życia modlitwą i działaniami społecznymi.

 

11.     Intencje modlitewne członków Żywego i Nieustającego Różańca Diecezji Drohiczyńskiej na miesiąc marzec:

          -o łaskę nawrócenia dla zatwardziałych grzeszników;

          -o gorliwość i wytrwanie w posłudze dla wszystkich posłanych do głoszenia Słowa Bożego;

          -o ochronę życia poczętego i błogosławieństwo Boże dla oczekujących potomstwa.